سراب گاماسیاب همدان، از زیباترین و بزرگترین سرآب‌های غرب کشور

سراب گاماسیاب یکی از زیباترین سراب‌های غرب کشور است. این سراب که بزرگترین سراب کشور نام گرفته در شهر نهاوند است.

سراب گاماسیاب همدان، از زیباترین و  بزرگترین سرآب‌های غرب کشور

سراب گاماسیاب در همدان که سرچشمه بسیاری از رودخانه‌ها است، یکی از زیباترین و بزرگترین سراب‌های منطقه غرب کشور است. سراب گاماسیاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند قرار گرفته است. این سراب پرآب از دره‌های شمالی رشته‌کوه گروین سرچشمه می‌گیرد. منشا آب سراب گاماسیاب یخچال‌های طبیعی هستند که آبدهی آن‌ها ۵ متر مکعب در ثانیه است که این رقم در مقایسه با سایر سراب‌های موجود در زاگرس و حتی سایر سراب‌های کشور عددی قابل توجه است و نشان‌دهنده حجم آب بسیار زیاد این سراب است.

سراب گاماسیاب سرچشمه اصلی رودخانه گاماسیاب بوده که از نهاوند به سمت کرمانشاه می‌رود پس از پیوستن به رودخانه قره سو و سیمره در لرستان در خوزستان تبدیل به کرخه شده و به خلیج فارس می ریزد

آب جاری شده از سراب گاماسیاب سرچشمه اصلی رودخانه بزرگ گاماسیاب است. رودخانه گاماسیاب در طول دره شهرستان و مسیر دشت دلتایی نهاوند جاری است و به هنگام عبور، قسمت عمده روستاها و باغ‌های باختری شهر را مشروب ساخته و راهی شهرستان صحنه در استان کرمانشاه می‌شود. این رودخانه پس از ورود به استان کرمانشاه رودخانه قرسو در عبور از استان لرستان، رودخانه سیمره و در استان خوزستان، رودخانه کرخه نامیده می‌شود و در پایان به خلیج فارس می‌ریزد. طی کردن این مسیر طولانی نشان می‌دهد که سراب گاماسیاب سرچشمه چند رود طولانی را تشکیل داده و از غرب تا جنوب کشور را سیراب می‌کند. در مسیر این رود نیروگاه‌های برق آبی برای بهره‌گیری از آب و حوضچه‌های پرورش ماهی، ساخته شده است. به این شکل از آب رودخانه برای تولید برق و پرورش ماهی بهره‌برداری کرده‌اند و توانسته‌اند مشاغل جدیدی ایجاد کرده و این طبیعت زیبا را در جهت رونق اقتصاد نیز به کار گیرند. این چشمه جوشان و پرآب با ویژگی‌های خاص طبیعی، یکی از جاذبه‌های مستعد گردشگری استان همدان است.

در بالادست چشمه‌ها، غاری طبیعی دیده می‌شود و محوطه اطراف سراب، جنگل‌کاری شده است. این جنگل‌ها مثل دیگر جنگل‌های منطقه غرب کشور از پوشش گیاهی بلوط و چنار تشکیل شده و فضای سبز زیبایی را برای منطقه سراب گاماسیاب رقم می‌زنند. گردشگرانی که به این منطقه سفر کرده‌اند و وارد جنگل‌های سرسبز آن شده‌اند، این جنگل‌ها را بی‌نظیر توصیف می‌کنند. ضمن اینکه مردمان نهاوند مثل دیگر لرنشینان ایران دوست‌دار درختان و جنگل‌های بلوط هستند. بنابراین می‌توان گفت این جنگل‌ها در واقع بیش از دیگران مورد علاقه و احترام مردم همان منطقه هستند.

سراب گاماسیاب در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. سراب گاماسیاب یکی از سردترین و طولانی‌ترین آب‌های ایران است. در گذشته این منطقه با نام لوکنی نیز شهرت داشت. این سراب به دلیل داشتن مسیر طولانی و حجم آب فراوان شباهت زیادی به یک دریاچه بزرگ دارد. این سراب عظیم در مسیر خود چندین رودخانه را سیراب می‌کند. یکی از برنامه‌های میراث فرهنگی منطقه این است که در این محل، امکانات رفاهی مثل ماهی‌گیری، قایق‌رانی و اسب‌سواری برای مسافران ایجاد کند. این منطقه در حال حاضر به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده و به دلیل استقبال گردشگران از سراب، از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از جذابیت‌های منطقه گردشگری سراب گاماسیاب، وجود حیوانات و پرندگان زیبا در منطقه است. این منطقه از گونه‌های جانوری مختلفی برخوردار است. از گونه‌های جانوری خاص منطقه، برای مثال می‌توان به قوچ، بز، گرگ، و از گونه‌های پرندگان پرطرفدار آن به بلدرچین و فاخته می‌توان اشاره کرد. ماهی‌هایی که در رودخانه شنا می‌کنند، عبارت از سفید ماهی، قزل آلای رنگین کمان و.. هستند. این محوطه جنگل‌کاری شده را در بالادست چشمه‌ها می‌توان دید. در طول مسیر رودخانه نیز حوضچه‌های پرورش ماهی و نیروگاه تولید برق آبی احداث شده است.

سراب گاماسیاب یکی از بزرگترین و زیباترین سراب‌های منطقه غرب کشور است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند

برای رفتن به سراب گاماسیاب حدود ۱۰ کیلومتر از شهر نهاوند را باید به طرف سه‌راهی نهاوند-ملایر-بروجرد طی کنید تا به پاسگاه قلعه قباد رسیده و از این پاسگاه، یک مسیر آسفالته را طی کرده و به نورآباد برسید. در سمت چپ، جاده‌ای خاکی است که با طی کردن آن به سرچشمه سراب گاماسیاب می‌رسید. تابلوی پارک جنگلی گاماسیاب که در این منطقه نصب شده می‌تواند راهنمایی مفید برای رسیدن به سراب باشد. فضای داخلی غار گاماسیاب شامل دهلیزها و راهروهای به هم پیوسته است که حرکت آن‌ها نیازمند ابزار روشنایی و آشنایی به غارنوردی است. در کنار غار نقش کتیبه‌ای قرار دارد که به دستور ناصرالدین شاه حک شده است.

پارک جنگلی گاماسیاب شامل مجموعه چشمه‌های اصلی، غار گاماسیاب، دریاچه کانال‌های انتقال آب و محدوده جنگلی است. چشمه‌های اصلی که در کنار هم هستند در حدود ۱۰۰متر مربع وسعت دارند و توسط نرده‌هایی محصور شده‌اند. ساخت این نرده‌های فلزی به دلیل جلوگیری از تخریب و همچنین آلوده شدن آب خروجی چشمه‌ها در نظر گرفته شده است. بخشی از این آب به مصرف آشامیدنی می‌رسد و بخش عظیم آن نیز دریاچه‌ای را ایجاد می‌کند که با وجود درختان و فضای سبز اطرافش، چشم‌اندازی رویایی از طبیعت را ارایه می‌دهد. شنا کردن در این دریاچه ممنوع است و در کنار آن و در میان درختان سراب، بهترین مکان برای برپایی چادر و استراحت گردشگران است.

اگر به استان همدان سفر کردید، سری هم به شهر نهاوند بزنید و از دیدن طبیعت زیبای آن بهره‌مند شوید. سراب گاماسیاب می‌تواند یکی از گزینه‌های شما برای بازدید از طبیعت سرسبز و پرآب و شگفت‌انگیز نهاوند. باشد بادیدن منطقه سراب گاماسیاب، به فاصله‌ای بسیار کم، سراب گیان قرار دارد که آن هم طبیعتی رویایی و چشم‌اندازی زیبا دارد. ساعت‌هایی را به سر بردن در این مناطق زیبای طبیعی به دور از دغدغه‌ها و سر و صدا و شلوغی شهرها می‌تواند آرامش روحی را برای گردشگران به ارمغان بیاورد.

 

منبع : کجارو